Vodafone Discover Genç Yetenek Programı

Vodafone Discover Genç Yetenek Programı ilanına 30.12.2012 tarihinde Kariyer.net üzerinden başvurdum. İlan kapanma bilgisi 23.03.2013 olarak belirtildiğinden o zamana kadar bekleyişimi sürdürdüm. Mail adresime 29.03.2013 tarihinde Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) den mail geldi. Bana gönderilen aday şifrem ile sisteme giriş yaptım. Sistemin sadece Internet Explorer 8 ile çalışması çok ilginçti. IE 10 kurulu Windows 8 imde uyumluluk modunu IE 8 yapmıştım. Şu an 7,8,9,10 sürümlerine destek veriyor. Nihayet yapmışlar. Bu durumu ilk gördüğümde mail atmıştım. Lütfen uygulamanızı yeni nesil tarayıcılarla uygun hale getirin diye. Beni dikkate aldıklarını zannetmiyorum ama çağın gereği olarak bu güncellemeyi gerçekleştirmeleri güzel olmuş.

Evet böylece DBE’nin o ilginç sınavını yaptım. Yetişiyor rahat olun. Sanırım 60 soru 20 dk. süresi vardı. Genel yetenek testi. Basit matematik ve mantık soruları. Bu sınavda amaç her soruya hızlı cevap vermek. Yapamadıklarınızı geçin sonra dönersiniz, hız çok önemli. Böylece DBE’nin Genel Yetenek Sınavı’nı tamamlamış oldum. Yine bir bekleyiş süreci başladı.

15.04.2013 tarihinde Esra Okuş isimli hanımefendiden mail aldım. Mailin içeriğinde video mülakatına hak kazandığımı ve HireVue altyapısı ile gerçekleşecek olan video mülakatının video kaydı ve çoktan seçmeli sorulardan oluştuğunun ve bir soruya da İngilizce olarak cevap verileceği yazıyordu. Yine 15.04.2013 tarihinde link ve kullanıcı kodu içeren bir mail daha aldım. 17.04.2013 günü ilgili linkten kodu girerek sisteme giriş yaptım. Daha sonra önce çoktan seçmeli sorulara cevap verdim. Daha sonra video kaydını yaptım. Sorular Vodafone’dan beklenti ve hangi konuda çalışmak istediğinizle alakalı. Kişisel kariyer planınız soruluyor genel olarak. Aslında İngilizce olan soru da Türkçe cevap verdiğiniz bu sorunun İngilizce hali. 😀 Korkacak bir şey yok yani. Bu süreci de böyle tamamladık.

3 Mayıs tarihine kadar geri dönüş olmayınca ben de Esra Hanım’a olumlu ya da olumsuz bir bildirim yapılıp yapılmayacağını sormak üzere bir mail attım.  Aynı gün içinde daha sonra İstanbul’a gidince yüzyüze tanışma fırsatı bulduğum ve tanıştığıma çok memnun olduğum Osman Bey’den (ki kendisi muhtemel benden küçüktür, o yüzden Bey diye hitap etmemi istememişti ama saygıdandır…)  3. aşamayı da başarıyla tamamladığıma dair mail aldım. Bundan sonraki sürecin Değerlendirme Merkezi daveti olduğunu belirtiyordu mailde ve görüşme tarihi ile görüşme saati belirtilmişti.

Kendisi takip eden günlerde davete katılım durumumla ilgili beni arayarak tekrar teyit aldı. Hatta o sırada Vestel’de işteydim. Kimsenin dikkatini çekmeden bahçeye çıkarak konuşmaya çalıştım. Malum sonuçta kurumsal bir şirkette çalışıyoruz. :)) Tabi benim ilk aklıma gelen soru AveaMasters sürecinden alışık olduğumdan ve öğrenci olduğumdan (bi full-time çalışan değiliz sonuçta) yol ücretlerinin karşılanıp karşılanmadığını sormak oldu. Osman Bey oldukça kibar bir şekilde o şekilde bir yardımlarının bulunmadığını iletti bana. Ben de teşekkür ettim. 8 Mayıs tarihi için bilet bakıyordum ve 4 Mayıs’ta Atatürk Havalimanı’na bilet fiyatları 150 tl üzerindeydi, bu nedenle maalesef S.Gökçen’e bilet alabildim. Osman Bey’e de saat 10:00 civarında gelirsem uygun olup olmayacağını sordum. O da görüşüp tekrar bana geri döneceğini söyledi. Daha sonra da söz verdiği gibi geri döndü. En son beni sunuma almaları durumunda uygun olabileceğini belirtti. Çok anlayışlı bir ekiple karşılaştım bu süreçte.

8 Mayıs sabahı bir Pegasus uçuşuyla S.Gökçen’e indim. Ordan hemen Havataş ile Taksim’e, Taksim’den de metro ile Vodafone Atatürk Oto Sanayi istasyonuna geçtim. Zaten istasyondan çıktığınızda Vodafone binasını görüyorsunuz. Ben metrodan iner inmez Osman Bey beni aradı. Ben de 5 dk. içinde giriş yapacağımı söyledim. Öyle de oldu.

Vodafone Maslak Plaza’ya girdikten sonra kimliğimi vererek giriş kartımı aldım. Osman Bey beni kapıdan aldı sağolsun. Görüşmenin yapılacağı odaya gittik bir arkadaş sunum yapıyordu. Sonra ben de içeriye girdim. Baktım ki içeride sunum yapan arkadaş benim liseden arkadaşım Ayhan. Tesadüfün böylesi. Onca yıl sonra orada karşılaştık.

Daha önceden bu tip çok grup mülakatına katıldığımdan takım elbise yerine temiz düzgün kıyafetler tercih ettim. (Gömlek, düzgün bir kot pantolon) Yönetici görüşmesi ya da banka görüşmesi yapmıyorsanız vaka analizi (case study) çalışması için bence takım elbise çok abartılı. Hem çok rahat olamama durumu da olabiliyor. Temiz düzgün hatta smart casual diye tabir edilen kıyafetler giymek bence daha uygun. Tabi sizler bunu daha iyi değerlendirirsiniz giderken.

Önce kendimizi tanıtan bir sunum yaptık. Benden önceki arkadaşlar, ortalaması 3.80 olan 4 yıldır bölüm birincisi çift anadal yapan, bir diğeri de Öss’de Türkiye derecesi olan arkadaşlar olduğundan bir an “Benim ne işim var ya burda, dalga geçmek için mi çağırdılar acaba” durumu olmadı değil. 😀 Hiç bahsetmemeyi -hatta geçmişle övünmemin çok luzumsuz olduğunu- düşünmeme rağmen ben de Askeri Liseye kadar olan başarılarımdan bahsetmek zorunda kaldım. Askeri Lise yıllarından da bahsettim. Jet pilotu olmayı çok istediğimi ama olamadığımı anlattım. Şu anki bölümümde diğer arkadaşlar gibi çok yüksek ortalamalara sahip olamasam da ben de Yazılım Geliştirme alanında kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Sanırım yine de bir ODTÜ’lü olmak fark ediyor IK Yöneticileri gözünde. Böyle sohbet havasında bir sunum yaptım. Normalde 3 dk. geçmeyecek şekilde planladığım sunumum oldukça uzun sürmüş. Arkadaşlar çok iyi olunca ben de altta kaldım diye düşünüp eski başarılarımdan bahsettim, ne kadar faydalı oldu bilmiyorum ama ben çok da lüzumlu bulmuyorum hala daha. Yaptığım sunuma da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Sunumlar bittikten sonra vaka analizine geçtik. AveaMasters’dan bildiğim bir süreçti. Hepimizin kariyerinde başarılı İngiltere’ye MBA programına gönderilmeyi bekleyen adaylarımız mevcuttu. Biz şirket için en faydalı olacağını düşündüğümüz adayı seçtik. Seçimimizi yaptıktan sonra Vodafone Talent Management Executive olan Sezai Bey (Linkedin profiline buradan ulaşabilirsiniz) bize sorular sordu. Seçimimizi hangi kriterlere göre yaptığımızı, seçilemeyen adaylara ne gibi açıklamalar yapacağımızı bizlere sordu. Benim adayım ilerleyen yaşından dolayı seçilmediği için ben de yapacağım açıklamayı kendisine ilettim. 🙂 Eğitimde gençleri desteklemekten yanayım. 😀

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra bize bir A4 kağıdı verdi Sezai Bey. Bu kağıtta 2020’nin teknolojisinin neler olacağı ve 2020’de nasıl bir yenelikçi Türkiye’de yaşayacağımızı beklediğimiz bir soru vardı. Soru İngilizce’ydi. Sizin de soruya yazabildiğiniz kadar uzunlukta ve İngilizce olarak cevap vermeniz bekleniyor. Ben de şu anda da mobil operatörlerin üzerinde durduğu convergence ( bir noktada birleşme) olayına tutunarak 2020’de bu içe içe geçmenin her alanda olacağını, belki de herkesin TC Kimlik Numarasının onun hem tel. numarası hem kredi kartı numarası hem de vergi numarası olacağından bahsettim ve bunların hepsini mobil operatör ve banka arasındaki bağlantı ile her alanda kullanabilir olacağımızdan bahsettim. Örneğin şu an TV, İnternet ve Mobil ses-data hizmetimizi aynı operatörden alabiliyoruz. 2020 de vergilerimizi de telefon numaramız (yani o tekil ID miz -bu kimlik numaramız da olabilir) ile ödeyebileceğimizden benzinimizi de bu şekilde alabileceğimizden falan bahsettim. Aklıma gelen en iyi şey buydu ve olabilme ihtimaline de inanıyorum. Bunun en güzel örneklerini Turkcell’in mobil cüzdan uygulaması olarak görebiliriz. Günümüzde kısıtlı kullanım alanı var ama 2020’de bence herşey tek bir platformda toplanacak. Yine Turkcell + Superonline işbirliği buna güzel örnek.

Yazdığımız bu metni yine İngilizce olarak sunmak üzere bizi sırayla odaya aldılar. Ben en geç geldiğim için Sezai Bey beni en son içeri aldı. 🙂 Normalde daha akıcı ve gramatik olarak iyi konuştuğumu düşünsem de içeri girince tarzanca konuştuğumu farkettim. Olmadı bir türlü heyecan mı yaptım nedir bir türlü doğru düzgün cümle kuramadım tarzanca anlattım bu yazdıklarımı. Arkadaşlarım çok yüksek ihtimal benden daha iyi olabilirler. Ancak çok aşama var, bunları kafaya takmaya gerek yok. Ordaki ekip gerçekten alanında uzman ve bilgili kişiler. Sezai Bey tanıştırmıştı ama şu an maalesef isimlerini hatırlayamıyorum. Özellikle Teknoloji departmanına ait bir IK yöneticisi olması oldukça etkiledi beni. Bunun haricinde bir de Teknoloji departmanında bir yönetici beyefendi var. AveaMasters’da IK direktörü 35-40 lı yaşlarda bir hanımefendi vardı masa başında oturan, onun sağında sürekli not alan genç bir hanımefendi vardı (onun da IK’dan olduğunu anlamak zor değildi) ve IK direktörü hanımefendinin  solunda ise kendinden emin duruşu ile IT direktörlerinden biri olduğu anlaşılan bir beyefendi vardı. AveaMasters vaka analizinde herşey açıktı. Vodafone sanki daha spesifik bir ekip oluşturmuş bu süreç için. Sakın endişelenmeyin öyle sizi strese sokacak tipten insanlar değildi. Şu ana kadar birçok görüşme yaptım bir ya da iki defa rastlamışımdır öyle çok kasıntı olan sizi sürekli eleştiren IK’ya. Onlar da sizi tanımak istiyor sonuçta, sizlere sorular soracaklar; ancak bu kesinlikle sizi zorlamak ve strese sokmak için değil. Şöyle düşünün onlar da kurumları için en faydalı, en bilgili, en yetenekli kişileri seçmeye çalışıyorlar. Hepimiz bu süreçten başarıyla çıkmak istiyoruz elbet; ancak bir görüşme olumsuz sonuçlandı diye sakın karamsarlığa kapılmayın. Bir Elektronik, Bilgisayar, Yazılım Müh. vb. disiplinler için iş imkanı çok. Ancak tabiki hepimizin arzusu teknolojiye öncülük eden şirketlerde çalışmak (Vodafone ve Turkcell gibi).

Neyse ben bu kişisel görüşlerimi çok uzattım sıkılmışsınızdır. O yaratıcı fikrimi de İngilizce olarak sunduktan sonra, baktılar benden daha birşey çıkmıyor “evet, biraz da Türkçe devam edelim” dedi Sezai Bey. 😀 Daha sonra çalışmak istediğim departman ve ilgi alanlarım üzerine konuştuk. Part-time iş deneyimim üzerine konuştuk. İstanbul’a gelip teknolojiye önderlik eden Vodafone gibi bir şirkette çalışmak istediğimi ve bu sürecin ileride iş teklifi gibi bir duruma dönüşüp dönüşmeyeceğini merak ettiğimi kendilerine ilettim. Malum mezun oluyoruz; artık kariyerimizi yavaş yavaş şekillendirmek üzere adımları atıyoruz.

Bu şekilde son görüşmeyi de bitirdik. Sezai Bey bana kendilerine iletmek istediğim birşey olup olmadığını sordu. Sanırım burada biraz fazla bildirimde bulundum. 🙂 Odanın küçük olduğundan tutun masanın uygunsuzluğuna kadar değindim. Yol masraflarının karşılanmasının güzel olacağından bahsettim. Video mülakatında kendimizi görmesek iyi olur dedim. Ben AveaMasters sürecini ve diğer iş görüşmelerimi de baz alarak sanırım biraz fazla geribildirim yaptım. Haddimi aşmamışımdır umarım diyorum.

Daha sonra vedalaşarak çıktım. Osman Bey bana Vodafone Discover logolu bir kupa hediye etti. Aynı şekilde AveaMasters Şirket Gününde de AveaMasters kupası vermişlerdi. Bu sanırım standart bir uygulama. AveaMasters sürecinde yol ücretleri karşılandığı gibi, 4 gb flashbellek, kupa, not defteri, kalem, rozet gibi ufak hediyeler de verilmişti. Bunlar önemli şeyler mi elbette değil; ancak bir yol ücreti karşılandığında sizin öğrenci bütçeniz için olumlu bir durum oluyor ya da böyle ufak hediyeler verildiğinde hem size değer verildiğini hissediyorsunuz hem de mutlu oluyorsunuz. Hediyeleşmek sosyal hayatta da güzeldir. Hediye alıp-vermek güzel sosyal ilişkiler oluşturur. 🙂

En son Osman Bey’le vedalaştık. Teşekkür ettim bu süreçte bana yardımlarında dolayı. Daha sonra oradan İTU Ayazağa kampüsündeki arkadaşımın yanına geçtim. Bir durak sonra zaten. 🙂 Böylece bir süreci daha size anlattım. Henüz süreçle ilgili bir geri dönüş almadım. Ben elimden geleni yaptım içim rahat, evet benim çalışmak istediğim departmanda görev alacak benden daha iyi arkadaşlar varsa onların seçilmesi şirketin bekası açısından faydalı olacaktır. Ben de kendime inanarak olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim için bekliyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yazdıkça yazdım kusura bakmayın. Hepinize başarılar dilerim. 🙂

3 thoughts

  1. Çok güzel bir değerlerndirme olmuş bütün detayları meraklılarına aktarmışsın 🙂 Ben de bu yıl geçtim bütün aşamalardan o yüzden sonucunu merak ettim açıkçası:)

    1. Valla ben de bu kadarini gectim. 🙂 Bundan sonra ne aradilar ne sordular.
      Su ana kadar o kadar buyuk kurumsal sirketle gorustum hepsinden olumsuz ya da olumlu donusler aldim. Tek almadigim kurumsal firma maalesef Vodafone. Tamam surecten elenmis olabilirim, bir mail at haber ver degil mi. 🙂

    2. Bu arada günahlarını almışım sanıyorum ki. Diğdem Hanım arayarak iş görüşmesine davet etti. Eymen Bey’le Maximo adında bir toolun Java yazılım diliyle geliştirimesine yönelik bir pozisyon için görüşme yaptık. Çok sıcak bir beyefendi. Çok da iyi anlaştık. Daha sonra Ezgi Hanım aradı ve Skype gorusmesi için IK Direktörü Burcu Hanım’la görüşmem için gün ayarladı. Burcu Hanım’la da güzel bir sohbet yaptık. Daha sonraki bir hafta içinde güzel bir teklifle geldiler. Discover sürecine 3. sınıf arkadaşları staj ve diğer aktiviteler için tercih ettiklerini söylediler. Benim gibi yeni mezunlar için uygun pozisyon olması halinde iş teklifi ile döndüklerini belirttiler. Şu an tekliflerini düşünüyorum. Umarım hayırlısı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.