Vestel Part-Time İş Başvurusu

Ege Universitesi Elektrik-Elektronik Muh. binasinda Vestelin part time muhendis icin is ilanini gordum. Bolumdeki yetkiliye ismimi, mail adresimi ve telefonumu yazdirdim. O da kaydimi aldi. Takip eden 3. haftada Vestel Insan kaynaklarindan aradilar. Ve sinava cagirdiklarini belirttiler. Sinavin icerigi Ingilizce sinavi, Yetenek testi ve Kisilik envanteri testiydi. Pazar gunu sabah 8:00 da Hilton otelinin onunden servise binerek Manisaya gittik. Bolumden arkadaslarim da vardi.

Manisaya varinca organize sanayi bolgesine girdik ve ordaki genel konferans salonuna bizi aldilar. Berhan bey bize mihmandarlik etti. Once kisisel bilgilerimizin yer aldigi formu (cv niteliginde) doldurduk. Daha sonra ise İngilizce sınavına aldılar. 60 soru 40dk. idi yanlış hatırlamıyorsam. İngilizce soruları çok kolaydı. Çok daha erken bile bitiyor. Genellikle elektronikle ilgili sorular. Reading bölümü direkt elektronikti hatta.

Neyse İngilizce bitince size lavabo ve diğer ihtiyaçlar için 10 dk. izin veriyorlar. Daha sonra herkes yerini alınca Sayısal ve Sözel Yetenek Testine başladılar. Sayısal yeteneğin ilk kısmı görsel yetenek testi gibiydi. 4 tane fotoğraf var bunlardan bir özelliğiyle farklılaşanı bulmanızı istiyorlar. Örneğin 4 çiçek var. Bunlardan 3 ü ortalanmış fotoğrafa göre ama diğeri sadece taç yapraklarından çekilmiş vs vs.

Sayısal Bölüm sorularında ise 2-10-12-22-? Ne gelir gibi mantık soruları var. Bu sınavda da süre oldukça kısıtlı, o nedenle hızlı olmanızı ve yapamadığınız soru üzerinde zaman kaybetmemenizi öneririm. Sözel bölümde de metinden yargıda bulunma yorum yapma soruları var. Bunlar da çok zor değil. Bu testi de tamamladıktan sonra kişilik envanteri testine alıyorlar. Sizin kişilik özelliğinizle ilgili sorular soruyorlar ve onlara dürüstçe cevap vermenizi bekliyorlar.

Bütün bu sınav aşamasını tamamladıktan sonra Berhan Bey ile servise kadar geldik ve bizler servise binip İzmir’e döndük. Beni 1 hafta sonra İnsan Kaynakları ile görüşmeye çağırdılar. Çarşamba günü olduğundan okula gitmek zorundaydım ve bu nedenle okula takıma elbiseyle gittim. Okula takım elbiseyle gitmek tam bir eziyet. İnsanların size garip bakışları mı dersiniz, rahat olamadığınızdan mı yakınırsınız… Daha bir sürü şey. Neyse okuldan çıktım Manisa otobüsüne binerek Manisaya gittim. Ordan Vestel City’e giden Ring aracına binerek Vestel City’e ulaştım. Benimle görüşeceğini belirten Nur Hanım’ı dahili numarasından aradılar. Daha sonra beni içeri aldılar. Ancak Nur Hanımla değil Seçil Hanım’la görüştüm. Çok olumlu bir mülakat süreciydi. Bitirme Tezimle ilgili konuştuk. Part time çalışmak için haftaiçi 2gün haftasonu 1 günümün uygun olup olmadığını sordu. Vestel hakkında ne bildiğimi sordu. Hangi departmanı istediğimi sordu. Yazılım departmanını istediğimi gördüğünde çok şaşırdı. Genellikle EE Müh. Test ya da Hardware Departmanlarında çalışırlar. Genel anlamda kişisel özelliklerimden konuştuk. Sertifikalarımın fotokopisini aldılar. Böylece muhabbetle geçen bir görüşmenin daha sonuna geldik.

Yazılım departmanı istediğim için beni C/C++ sınavına alacaklardı. Bunun için Cumartesi sabahı gittim. Ancak cumartesi günü Vestel City’e Ring aracı yok. Dolmuşa binmek durumundasınız. Neyse sınava gittim. Sınavda 9 soru vardı. 2 si istediğiniz yazılım diliyle cevaplayabileceğiniz türden geri kalanı da C++ soruları. C++ soruları beni zorladı. Çünkü Java, C ve Android bilmeme rağmen C++ bana uzak bir dildi. Sorulara efektif cevaplar veremedim. Ancak Java’dan dolayı bildiğim Oop (Object Oriented programming) mantığıyla cevap vermeye çalıştım. 9 soru için 40 dk. süre veriyorlar ve yetişmiyor. O yüzden acele etmeniz gerekecek. İyi düşünüp düzgün kodlar yazmak lazım.
Sınav bitince eve döndüm ve şuan bana olumlu ya da olumsuz cevap dönmeleri için beklemedeyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.