Vestel Elektronik’te Çalışmak

Daha önce sizlerle Vestel mülakatımın aşamalarini paylaşmıstım. Ve bu süreç benim için olumlu geçti ve 14 Mart tarihinde çalışmaya başladım.

Girerken gizliliğe önem veren ciddi bir sözleşme imzaladığımdan dolayı burda yapilan is ve kurum ici hadiselerden bahsedemeyecegim ama genel olarak bi takim bilgiler verebilirim.

Ilk olarak sozlesme icin cagirildik. IK calisanlari cok tatli insanlar. Gercekten cok ilgililer. Aklimizdaki sorulari cevapladilar. Belgeleri doldururken adim adim herseyi anlattilar. Daha sonra saglik kontrolu ve hesap acimi ile islerimiz bitti ve giris kartimiz hazirlanarak bizi calisma yerimiz olan elektronik ar-ge ye gonderdiler. Orada ilk olarak Serdar Bey ile tanistik. (Su anda benim Project Manager im ve cok iyi niyetli biri) Serdar Bey bizi farkli projelere atadi. Ben onun projesinde kaldim.

Ilk basladiginizda size masa ve bilgisayar vermeleri biraz zaman alabiliyor. Biz biraz sansliydik ve ilk gun aldik bilgisayarlarimizi Eray Bey sağolsun. Bunun haricinde ilk 1 aylik periyod ogrenme periyodu oldugundan oyle hemen projeye dahil olamiyorsunuz. Ufak warm-up larla isi ogrenmeye calisiyorsunuz. Giriste yaptiklari c/c++ sinavindan da anlasilacagi uzere is yuku c++ uzerine. Bunu paylasmamin bir sakincasi yoktur bence.


Bunun yani sira farkli projeler var tabiki. Calisma ortami cok sicak. Herkes birbiriyle iyi iletisim halinde. Hatta bir arkadasimin mentöru Ceylan Hanim cok tatli bir hanimefendi. Benim mentörum Osman Bey keza çok iyi bir insan. Bizlere cok yardimci oluyorlar.
Vestel’de is yogunlugu proje bazli. Proje yetismesi gerekiyorsa cumartesi gunu mesaiye kalabiliyorsunuz. Hakettiginiz mesai ucretini aliyorsunuz elbette. Part-time oldugunuz icin maasla pek ilgilenmezsiniz cok bisey almiyorsunuz cunku. 🙂 Ama Vestel gibi bir firmada calismak gercekten iyi bir tecrube olacaktir.

Bunun yani sira Vestel’de part-time bir calisanin haklari (maas politikasi ve ozel saglik sigortasi haric) full time calisanlara yaklasiyor. Yani burdan ne yakin haklara sahip oldugumuz anlasilsin ne de hicbir hak vermedikleri. Sunu tum samimiyetimle soyleyebilirim ki projeye dahil oldugunuzda kendinizi full-time gibi hissedebilirsiniz.

Hem daha yeni oldugumdan hem de bu konuda cok kati olduklarindan bu kadar bilgi verebiliyorum. Vestel ile ilgili son yazimi da bu sekilde noktalayayim. Umarim ise baslayacaklara faydali bir yazi olmustur.

Son olarak şu sıralar National Geographic kanalında yeni yayınlanan Vestel Mega Fabrikalar belgeseli Vestel’i hem tüm dünyaya tanıtmak hem de yapılan işlerin demosunun herkesin görmesini sağlamak açısından oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Bir Türk markasının uluslararası arenada başarı göstermesi elbette hepimizi gururlandırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.