Obss İş Görüşmesi

Mart ayında Obss Summer Internship ilanını görüp başvurmuştum. 4 Nisan’da Selen Hanım telefonla aradı ve beni Process & Configuration ve diğer açık pozisyonlar için de görüşmeye davet ettiklerini söyledi.

Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri laboratuvar derslerim olduğumdan Cuma günü uygun olabileceğimi söyledim. Anlayışla karşıladı ve 12 Nisan Cuma günü için görüşme randevusu verdi. Maille bildirim yapacağını da ekledi ve bu şekilde görüşmemiz sonlandı.

12 Nisan Cuma günü sabah Obss ofisinin olduğu Ataşehir’e gittim. Ataşehir Migros civarında taksiden indim. Telefonumun GPS’i ve tabiki GoogleMaps yardımıyla Obss ofisinin bulunduğu Ağaoğlu MyOffice’i buldum. Ancak biraz uzakta indiğim için oraya ulaşıncaya kadar biraz yürüdüm sonra vaktim olduğundan düzgün bir yer bulup kahvaltı ettim.

Obss ofisi Ağaoğlu MyOffice’in 15. katında yer almakta. Ağaoğlu MyOffice’e girer girmez sizi güleryüzlü güvenlik görevlisi bir bayan karşılıyor. Kimliğinizi alıp giriş kartı veriyor. Obss’e de haber verdi ve beni asansöre yönlendirdi. 15. kata çıktım. Obss ofisini gördüm ve görür görmez beğendim. Binanın son katında yer alıyor. İstanbul Anadolu yakasını tamamen görebileceğiniz bir şekilde konuşlanmış diyebiliriz. Onun haricinde çok güzel bir terası var. Genellikle çalışanların sigara içmek, kahvaltı yapmak ve ufak toplantılarını gerçekleştirmek amacıyla kullandıkları bir yer burası. Girişte İnsan Kaynakları ofisi ve birkaç tane daha çalışma odası var. Üst katta büyük bir toplantı odası ve çalışma odası var. Genel anlamda ofisin tasarımına bayıldım. 😀

 

Gelelim görüşme safahatine. Öncelikle içeri girdiğimde Selen Uç Hanım beni karşılamıştı. Görüşmeyi yapacağım Nihan Oğuz Hanım’a yönlendirdi beni. Benimle birlikte .NET Developer pozisyonu için gelen bir çocuk vardı. Görüşme haftasıydı sanırım şirketin, o yüzden biraz yoğunlardı. Yoğunluktan önce oda bulamadık görüşme için. Nihan Hanım beni biraz bekletti ve sonra görüşme odasına aldı.

Tipik sorular sordu. Nerde çalışıyorsun, Vestel’de pozisyonun ne, hangi işi yapıyorsun, projelerin neler vs. Kısaca kendimden bahsettim. Daha sonra bana bir Ipad verdiler ve orada 40 tane JavaEE sorusu vardı. Onları çözmem istendi. Oldukça zor sorulardı. 15-20 doğruyu geçememişimdir sanırım. İşin garibi EJB’nin (Enterprise Java Beans) methodlarına kadar sormuşlar. E ezbere bilmek başarı tabi onları. Ben ezberlemiyorum, sadece kullanıyorum. Hem EJB ile de yaptığım bir projem olmadı açıkçası. Kötü oldu tabi.

Daha sonra IK Yöneticisi Sühendan IŞIK Hanım’la görüştüm. Burada bir parantez açıyorum hemen (O kadar iş görüşmesine gittim bu kadar ilgili, bu kadar tatlı, bu kadar pozitif, bu kadar abla gibi hiçbir IK yöneticisi görmedim). Java sınavımın nasıl geçtiğini sordu gülerek. “Bizim sınavımız zordur” dedi. Ben de zorlandığımı belirttim.

Kendisi de beni tanımak istedi. Ücret beklentimi sordu. Vestel’de başlamam durumunda 2500TL civarında ücret alma durumum olduğunu İstanbul şartları ve ev kirası göz önünde bulundurulduğunda 3000-3500 tl arası beklentim olduğunu söyledim. 3000 TL yi hoş karşıladı ancak üzeri zor dedi. Görüşme oldukça olumlu geçti; ancak JavaEE için Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerini tercih ettiklerini söyledi. Bununla beraber beni Process & Configuration için yönetici görüşmesi yapmak üzere terasa davet etti.

Görüşmeyi departman yöneticisi hanımefendi ile yaptım. Daha ilk dakikadan itibaren çok da hoşlanmadı benden açıkçası nedenini hala bilmiyorum. Bilgi ve tecrübelerimi abartmadan olduğum kadarıyla ona aktardım. JavaEE konusunda kendimi geliştirmem gereken noktaları, MsSQL ile temel seviyede ASP.NET projemden dolayı bilgim olduğunu. Bunun yanı sıra mobil yazılımlar konusunda ciddi çalışmalarım olduğundan bahsettim.

Sanırım beni üzmek istemediği için direkt “seni olumsuz değerlendiriyorum” demedi. Onun yerine şu yolu seçti. “Seni kod tarafında çok heyecanlı ve ilgili görüyorum; ancak bizim işimizde Atlassian firması ile müşteri odaklı bir çalışma mevcut. Senden developerlık değil daha çok müşteri odaklı çalışma bekleniyor. Sen bu işte mutlu olabileceğini inanıyor musun?” dedi. Ben de developerlık kısmında daha başarılı olacağımı ifade ettim. Bu şekilde görüşmeyi sonlandırdık.

Sühendan Hanım’la da vedalaşarak binadan ayrıldım ve İzmir’e döndüm. İzmir’e vardığımda telefonumu açtım ve Obss’in bilgilendirme mailini gördüm. Pozisyon için olumsuz değerlendirilmiştim. Ben de ilgilerinden ötürü teşekkür maili ile cevap verdim.

2 gün sonra Sühendan Hanım aradı. Benimle ilgili olumsuz bir durum olmadığını, görüşmenin oldukça olumlu geçtiğini; ancak belirtilen pozisyon için (özellikle Java konusunda) yeni mezun olarak sadece Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi aldıklarını; buna karşın 2 yıl JavaEE üzerine çalışmam ya da Bilgisayar Mühendisliği’nden yüksek lisans yapmam sonucunda olumlu değerlendirilmemin olası olduğunu söyleyerek beni memnun etti.

Sonuç olarak Obss görüşmem olumsuz geçti; ancak görüşme yapacaklar için tecrübelerimi aktarmak istedim. Biraz bilgi sahibi olarak gitmek iyidir. Sühendan Hanım harika bir hanımefendi. Bugüne kadar yaptığım en güzel görüşmeydi. Obss görüşmesinden aklımda kalan çalışma ortamları (Ağaoğlu MyOffice) ve Sühendan Hanım’ın harika kişiliği olacaktır. Umarım görüşmeye gidecek arkadaşların görüşmesi olumlu sonuçlanır. Obss İstanbul’da çalışabilecek iyi firmaların başında geliyor. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese başarılar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.