Java Ders I

Java Ders I – Geliştirme Ortamı (IDE) ve SDK Kurulumu

Öncelikle Java’dan biraz bahsedelim. Java 1995 yılında Sun tarafından tanıtılan yüksek seviyeli bir dildir. Yüksek seviyeden kastımız Java’nın basit, nesne tabanlı, yaygın, çok kanallı, dinamik, tarafsız mimarili, taşınabilir, yüksek performanslı,sağlam  ve güvenli bir dil olmasıdır. Java ile önce text olarak .java uzantılı yazdığınız kodlar complier ile .class uzantısına çevrilir. Bunu da Java’nın sanal makinesi (Java Virtual Machine) byte olarak okur ve uygulama olarak çalıştırılabilir hale getirir. Aşağıda görsel hali yer almaktadır.

Java’nın program geliştirilirken kullanılan iki temel bileşen vardır. Bunlardan biri yukarıda da bahsettiğimiz Java Virtual Machine diğeri de Java Application Programming Interface (API) dir.
java’nın diğer programlama dillerinden farkı öğrenilmesi kolay olması, daha az kodla programlama geliştirebilmeniz, daha temiz ve düzgün kodlar yazmanız (Garbage Collector ile) , daha hızlı yazma ve derleme imkanı, platform bağımsız olması ve bir kere yazıp her ortamda çalıştırabilir olmasıdır. En son yazdığım iki maddeye değinecek olursak “Nedir platform bağımsızlık ve her yerde çalışması?”. Java ile yazdığınız bir program Linux, Windows, Mac OS vs. gibi işletim sistemi bağımsız olarak her yerde çalışır. Bu yüzden en çok tercih edilen programlama dilleri arasındadır ve günümüzde de oldukça popülerdir. Sanırım bu bilgiler Java’yı size sevdirmeye yetecektir. Henüz tatmin olmadıysanız iş ilanlarına şöyle bir göz atmanızı ve büyük kurumsal firmaların hangi dillerle yazılım geliştirdiklerine bakmanızı tavsiye ederim. Lafı da fazla uzatmadan kuruluma geçelim.
Her yazılım dilinin bir geliştirme aracı vardır. Android’in de Java’nın da birer Software Development Kit (SDK) i var. Java’nın yazılım geliştirme kiti JDK dır. Java ile yazılım geliştirmek için bu kiti aşağıdaki linkten indiriyoruz:
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html

Bu linkten kendi işletim sisteminize ve türüne göre indirin. Örneğin benim sistemin Linux x64 dü ve ben onu indirdim. Ancak birçok kişinin sistemi Windows olduğu için anlatımı Windows üzerinden yapacağım o nedenle Windows x64 ü indirmem gerekiyor. Sizin sisteminiz eğer 32 bit ise x86 yı, 64 bit ise x64 ü indirin. İndirme işlemi tamamlandığında JDK kurulumunu yapın. JDK kurulumu bittikten sonra derleyici ortamının (IDE) nin kurulumuna geçelim. Günlük hayatta en çok karşılaştığım söylem ben Eclipse geliştiriyorum, Netbeans geliştiriyorum, yok efendim ben JCreator geliştiriyorum. Bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum lütfen yanlış anlaşılmasın. Bunların hepsi Java (veya diğer dilleri) geliştirme ortamları. Neyi seviyorsanız onla Java programlayın hiç önemli değil. Şöyle düşünün annemiz bize kek yapacak, hazırladı kalıba döktü artık o saatten sonra Bosch fırında yapmış, Arçelik’te yapmış, Siemens’de yapmış, Regal’de yapmış hiç bir önemi yok. Burda Regal, JCreator ve diğer adını çok duymadığımız temel özelliklere sahip derleyici oluyor. 😀 O yüzden size tavsiyem öncelikli olarak Eclipse ya da Netbeans IDE lerini tercih etmeniz. Eclipse in kurulum gerektirmeden çalışması ve sistemde kurulu JDK yı Path belirtmeden görmesi gibi avantajlarından dolayı bence hiç zorlamayın Eclipse kurun. 😀 Ben de anlatımlarımı Eclipse üzerinden yapacağım zaten. 🙂
Eclipse’i de aşağıdaki linkten Eclipse IDE for Java Developers yazan 3.linkten işletim sisteminize göre indirebilirsiniz:
http://www.eclipse.org/downloads/

Dediğim gibi Eclipse kurulum gerektirmez. İndirme bittikten sonra RAR’lı dosyayı açıp içindeki eclipse klasörünü (tavsiyem) C:\Program Files altına çıkarmanız. Daha sonra çıkardığınız klasörü açıp içindeki eclipse.exe yi masaüstünüze kısayol olarak eklemeniz. Böylece daha derli toplu bir çalışma ortamı elde edeceksiniz. Artık Eclipse’i açıp Java ile kod yazma kısmına geçebiliriz.
Java Ders II – Programlama Temelleri

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.