IEEE Türkiye Başkanlar Kurultayı 2013 Ege Üniversitesi

IEEE Türkiye Başkanlar Kurultayı 4-8 Şubat tarihleri arasında okulumuz Ege Üniversitesi’nin ev sahipiliğinde gerçekleşti. Ben bu etkinlikte görev almasam da arkadaşlarımın bu özverili çalışmasında orada olmaktan büyük keyif aldım. 4-5 Şubat tarihlerinde şehir dışında olduğumdan bu günlerdeki etkinliklere katılamadım. İlk katıldığım tarih 6 Şubat Çarşamba günü idi.
İlk olarak Alcatel-Lucent’in sunumuna katıldım. Yazılım konusunda Java EE yi ve Application server tarafını anlattılar. Apache Tomcat, JBoss, Maven, GlassFish in uygulamalarından ve kullandıkları alanlardan bahsettiler.  Agile Methodolgy (Çevik Yazılım geliştirme) den bahsettiler. Yabancı dilin öneminden bahsettiler. Yabancı dil için İngilizce’nin şart olduğunu ve ekstra olarak ikinci bir yabancı dilin önemine değindiler. Faydalı bir sunumdu.

Öğleden sonra Vodafone sunumuna katıldım. Önce İpek Şentürk hanım Vodafone’un genel bir reklamı yaptı. Sosyal Medya ve mobiliteden bahsetti. Daha sonra Vodafone Ege Akdeniz Bölge Md. genel anlamda telekommunikasyon teknolojisinden bahsetti. Sonra da Vodafone Discover programını tanıtan bu işten sorumlu bir bayan sunumunu yaptı. Discover programına basvuruların arasından eğer bütün şartları eşitse “kadınlara” pozitif ayrımcılık yapacaklarını söylediler. Vodafone un sosyal sorumluluk projesinden bahsettiler. İpek Hanım da kendi departmanında bu projenin yürücülüğünü üstleniyormuş. 🙂 Hepimiz kadın mühendisleri sektörde iyi pozisyonlarda görmek isteriz elbet. Umarım bu proje sonucuna ulaşır. 🙂

Sunumlar bittikten sonra sorular kısmına geçildi. Ancak herkes “doktor bulmuş hasta gibi” benim şuram ağrıyor gibi sorular sordu. Yok efendim benim telefonum burda çekmiyor, data paketimin neden bu kadar yavaş, diğer operatör şöyle iyi, baz istasyonu sağlığa zararlı mı vs vs. Ya arkadaş bunların hepsini müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsin, kariyerle ilgili oraladalar sen de kariyerinle ilgili merak ettiğin birşey sorsan olmaz mı…
Neyse benim de sorum “mezuniyetten sonra iş başvurusunda bulunacak adaylardan beklentileri neler” oldu. CCNA ve Sun Java vs gibi sertifikasyona sahip olmanın önemli olup olmadığını sordum. Genel olarak sertfikasyonun çok çok önemli olmadığını genel olarak bizim çalışma enerjimizin, öğrenmeye açık olmamızın, grup çalışması yetkinliğimizin, ne kadar istekli olduğumuzun ve kendimizi geliştirmeye ve öğrenmeye ne kadar açık olduğumuzun önemli kriterler arasında olduğunu söylediler. Tabiki sertfikasyon da bunlardan sonra önemliymiş. Ama öncelik değilmiş. Hatta kimsenin hoşuna gitmeyen bir espri de yaptım o zaman “160 dolar verip  CCNA sertfikası almaya gerek yok diyorsunuz oyle mi?” diye. Tabi salon zaten cok sıkılmıstı.Bence “Vodafone’un rengi neden kırmızı?” sorusundan daha başarılı bir soru ve espriydi. En sonunda da tüm öğrencilerin katılımıyla kurultayın da baş sponsorlarından olan Vodafone ile hatıra fotoğrafı çekimi yapıldı.

Vodafone sunumu bittikten sonra İş Sağlığı ve Güvenliği dersine giren hocamız Serdar Anlaş’ın bu konudaki sunumuna katıldım. Her zamanki gibi o ilgi çekici uslubu ve sunumuyla İş Güvenliğinin önemini görsel öğelerle de destekleyerek çok iyi anlattı. En sonunda da bir İzmir’li olarak güzel İzmir’imizi tanıttı. Böylece sunumlarla geçen faydalı bir günü daha tamamladım. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.