Garanti Teknoloji Talent Spot

Garanti Teknoloji Talent Spot programına Kariyer.net ana sayfasında görerek başvuru yaptım. 22 Nisan tarihinde GT (Garanti Teknoloji) İK’dan dönüş yaptılar ve 26 Nisan ya da 3 Mayıs tarihlerindeki etkinliklerin hangisinin benim için daha uygun olduğunu sordular. Ben gerek sınav takvimim gerekse de çalışma takvimim dolayısıyla 3 Mayıs’ı tercih ettiğimi söyledim. 3 Mayıs tarihini not aldıklarını belirtip maille detaylı bildirim yapacaklarını söyleyerek konuşmayı tamamladık.

Önce 30 Nisan tarihinde organizasyona katılımlı ilgili bir mail aldım. Ancak bu İstanbul içinden katılacaklar için bilgilendirme içeriyordu. Bu nedenle tekrar GT İK’yı arayıp gelen mailden bahsettim ve şehir dışından katılacağımı anlattım. Uçak biletimin alınmış olduğunu 3 Mayıs’taki etkinlik için kaydımın yapılmış olduğunu ve uçak biletimi ve gerekli bilgileri maille ileteceklerini söylediler. Dedikleri gibi 2 Nisan’da organizasyon detaylarının yer aldığı bir mail aldım. Gidiş-dönüş uçak biletim ve Atatürk Havalimanı’na indikten sonra bizi alacak olan servis ve irtibat numarası yer almaktaydı.

Okulda arkadaşlarımla konuşurken Barış ve Coşkun arkadaşlarımın da bu programa katılacaklarını öğrendim ve bu duruma çok sevindim. Bu tecrübeyi ve yolculuğu onlarla paylaşmak büyük bir keyif olacaktı. Onlarla sözleştiğimiz gibi sabah 6:30 civarı A.Menderes havalimanında buluştuk, online check-in yapmıştık böylece çok zaman kaybetmeden uçağa geçtik. Güzel bir AtlasJet uçuşuydu. Ücretsiz ikramlarından her zaman memnun kalmışımdır. 🙂 Atatürk Havalimanı’na iner inmez verilen irtibat numarasından şoför Sefer Bey’i aradım. Bizi 08:20’de vale kulübelerinin önünden alacağını belirtti. Ben de GT Talent Spot programı için gelen arkadaşlara bunu aktardım. İlk tanıştığımız ekip ODTU İstatistik öğrencisi bir kız, Ege İstatistik öğrencisi bir kız (bu arkadaşlar eküriydi zaten) ve geri kalanlar da Ege Bilgisayar Müh. öğrencileriydi. Bunun haricinde bir tane Dokuz Eylül Bilgisayar Müh. öğrencisi adaşım vardı. Etkinlik boyunca onunla vakit geçirme fırsatımız oldu.

Servise binip GT’nin Güneşli’deki yerleşkesine geldik. Kimliklerimizi girişte teslim ederek giriş yaptık. İK dan Aslı ve Tuba Hanım bizi karşıladı ve etkinliğin sunumlarının yapıldığı salona götürdüler. Öncelikle açık büfeden kurabiye, poğaça ve diğer aperatif şeyler alarak kahvaltımızı ettik. Daha sonra etkinlik başlayacağından dolayı bizi konferans salonuna aldılar.

Salona girdikten sonra İK yetkilisi Tuğçe Hanım’ın GT’nin yeni binasının yerini ve teknolojilerini görme fırsatımızın olduğu GT @Office kısa filmini izledik. Görülen o ki GT’nin Pendik kampüsü Turkcell Teknoloji binasını geride bırakacak. Kısa bir tanıtımdan sonra Tuğçe Hanım’ın moderatörlüğü ile başlayan bir sunumlar zinciriyle karşılaştık. Onları çok detaya girmeden başlıklar halinde paylaşayım.

Bankacılık İş Danışmanlığı

Emrah Erdoğan bey iş danışmanlık birimlerinden bahsetti. Müşterileri ikna etme ve doğru soruyu sorabilmenin öneminden bahsetti. Anlatımı şu örnekle destekledi. Yeni mezun birinin müşteri ilişkilerinde çok itibar görmemesinden dolayı ikna kabiliyetinin bankacılık sektöründe çok önemli bir faktör olduğundan bahsetti.

İş Analistinin tanımını yaptı. Kullanıcı ve yazılım geliştirici ile arasında köprü görevi gördüğünü anlattı. Talep, analiz, geliştirme, test, uygulama alma, uygulama sonrası destek zincirinden bahsetti. CBAP, ISTQB, CCBA sertifikalarından örnek vererek şirketlerindeki sertifikasyona verdikleri önemi anlattı.

Bankacılık Yazılım Geliştirme ve İş Zekası

Bu kısım benim en çok ilgimi çeken ve bana hitap eden bölümdü diyebilirim. Murat Genç bey 7 birimi özetle anlattı. MIS CRM, Kredi ve Risk Takibi, Temel Bankacılık Hazine ve Yatırım, Operasyon ve Uyum ve Özel Projelerden bahsetti.

Kullanılan yazılım teknolojilerden bahsedildi. Bunlar CoolGen, COBOL, Assembler, MVS gibi çok sık rastlamadığımız ama GT’nin kullandığı önemli teknolojiler iken bunun yanı sıra ASP.NET, Html/Javascript, JavaEE, C/C++, Pyhton, SQL Server, MySQL ve Oracle teknolojileriymiş. Çalışmalar mainframe üzerinden yürüyor. Eventbase bir iş akışı var. Yaklaşık 190 kişilik bir ekipten oluşuyorlarmış.

İş Zekası ve Analisti

Ayşen Hanım bu konuda sunum yaptı. SAS teknolojisini kullandıklarını söyledi. Big Data ve Data Scientist kavramlarının artık IT de sıkça kullanılan kavramlar olduğunu ve hala duymamış olanların muhakkak araştırması gerektiğini söyledi.

Bu kısımdan sonra Ahmet Bey ve Didem Hanım sunuma devam ettiler. CoolGEN’i projelerinde etkin olarak kullandığından bahsettiler. Ahmet Bey geliştirdikleri DASK uygulaması anlattı. Java ile Spring Framework, Oracle ve Web Service lerde kullandıkları teknolojilerden bahsetti.

Garanti Filo için de birçok yazılımı kullandıklarından bahsedildi. .NET ve MsSQL Server kullanılmış bu uygulamada. 2013’de araç takibi projelerinden bahsetti. Eureko Sigorto Raporlama projesini SharePoint ile yaptıklarını anlattı.

Agile Development ve Waterfall methodolojilerini kullandıklarından bahsetti Didem Hanım ben de bu konuyla ilgili merakımı gideren sorular sordum kendisine. 🙂 Scrum Masterın ve Project Managerın konumlandırılmasından sorular sordum.

Direkt Bankacılık

In-house uygulama geliştirdiklerinden bahsetti Burak Bey. Waterfall’ı terk ettiklerini tamamen Agile methodolojisi kullandıklarını anlattı. Y Generation diye tabir edilen neslin rahatlıkla kullanabileceği uygulamalar geliştirdiklerindne bahsetti. Java kullanırken uygulama sunucusu tarafında OpenSource tercih etmediklerini öğrendim, bunun yerine Websphere ve Weblogic kullanıyorlar. Aynı şekilde Big Data kavramına değindi. E-ticaret uygulamaları yazdıklarından bahsetti ve önemine değindi.

Ödeme Sistemleri

Duygu Hanım bu kısımı anlattı. Sanal Pos, Kartlar, Garanti Toplu Provizyon, Debit/Prepaid Kartlar, Mobil Finansal Çözümler ve diğer iş geliştirme uygulamalarından bahsetti. Mobil cüzdan projelerini anlattı. Yeni öğrendiğim bir bilgiyi sizlere de aktarayım; eğer bir yazılım test edilmiş ve bu testlerden geçmiş ve sisteme dahil edilecekse bu işlem sabaha karşı 5-6 saatlerinde yapılıyormuş. Nedeni de insanların uykuda olduğu bir saat olduğu için herhangi bir aksilikte güvenliği tehdit edecek durumu en aza indirme amacından dolayıymış.

Mimari ve BT Güvenlik Yönetimi

Bu konuda sunumu Nazmi Bey yaptı. “Yazılım Mimarisi nedir” sorusuna Matrix filminden ve güncel hayattan başarılı örnekler vererek işinin önemini çok iyi anlattı. Mimari hatalarından da bahsetti. Client Side ve Server side uygulamalarından bahsetti. Desister recoveryi anlattı. Repositorilerinin quality managementından bahsetti. Code Review’un önemine değindi. Eğer geliştirici kişi 1 yıldan az tecrübeli ya da kodu 3 defadan fazla bug almışsa bu kodderın SourceCode’u reviewera atanıyormuş.

IDEAL adında kendi IDE’lerini geliştirdiklerini anlattı. Eclipse tabanlı bir ideymiş bu da. Yine CoolGEN, Java, .NET, PL/I , COBOL ve C/CPP dillerini kullandıklarından bahsetti.

Bilgi Güvenliği Yöneticisi Aydın Küçükkardeş Bey güvenlikle ilgili sunuma devam etti. Ben kendisine rootlu ya da Jailbreakli bir telefonda bankacılık uygulaması ile bankacılık işlemi yapmanın ne kadar güvenli olduğunu sordum, o da aynı nezaketle güvenli olmadığını ve nihai de bir çözümü olmadığını güzellikle açıkladı. Rooted ve JB’li cihaz kullanmamamız konusunda telkinde bulundu. Bunun yanı sıra Kalite yönetiminden bahsetti.

Network ve Saha Yönetimi

Eniz Bey bu konuda bizi bilgilendirici sunumlar yaptı. Bu departmanda 45 Network Mühendisinin çalıştığından bahsetti. LGS şirketiyle işbirliklerini anlattı. Amerika ve akademisyenlik tecrübelerini anlattı.

Veri ve Platform Yönetimi ve Operasyon

Ayşegül Hanım bu konuda değerli bilgileri bize aktardı. İstanbul ve İzmir’de iki büyük datacenterları bulunduğunu söyledi. İzmir’deki IYTE Teknokentteymiş. Personellerin sıralaması şu şekilde: Veri Modelleme Uzmanı, Yedekleme Uzmanı, Depolama Uzmanı, Veritabanı Yöneticisi, Sistem Yöneticisi ve Sistem Programcısı.

Doğuş Teknoloji

Yemekten önce de Doğuş Teknoloji ile ilgili sunumu yurt dışında kalmaktan Türkçeyi unutmuş olduğunu gözlemlediğimiz sunum yeteneğine de yüksek puanlar veremeyeceğim bir bayan yaptı. Bonubon ve n11 gibi Doğan grubu iştiraklerini anlattı.

DOD, Tüv Türk, Euro.message gibi gerçekleştirmiş oldukları projelerden bahsetti.

Bundan sonra öğle yemeği aldık. Oldukça güzel ve temel 1-2 yemek hariç geri kalan salata ve tatlı açık büfeydi. 🙂 Yemekten sonra Şirket Turuna katıldık. Frameworklerini gördük, Server odalarını gördük. Hayatımda bu kadar büyük framework görmemiştim.

Network odaları, Sunucu odaları ve frameworkleri de gezdikten sonra yukarı çıktık. Panel için Muhammed Şahin, İrem İnceköy, İlker Ender, Özür Özgür, Çağrı Ergün, Meltem Kurt ve Gülcen Hanım bizim sorularımız tek tek sıkılmadan yanıtladılar.
Sürekli dile getirdikleri şey çok uzun ve yorucu çalışma saatleri; ancak buna karşın maaşının tatmin edici bir düzeyde olduğundna bahsettiler.

Panel bittikten sonra IK sunumu başladı. Önce departmanları tekrar bir hatırlatarak çok kısa işlevlerini özet geçtiler. İşe alım süreçlerinden bahsettiler.   Bizlere cevap dönecekleri tarihten bahsettiler.

Bize en güzel jesti yaparak sunumlar bittikten sonra dışarı çıkarıp HAPPY HOUR etkinliğine katıldık ve bir taraftan da yazın gelmesini kutladık çalışanlarla birlikte.  Normalde haftanın 4 günü takım elbiseyle çalışma zorunlu, cuma günü FreeFriday var ve buna rağmen kot yine yasak. Genelde çalışanlar “smart casual” diye tabir edilen kıyafetler giyiyorlar Cumaları.

Etkinlikte fırsat buldukça çalışan mühendislerle sohbet ettik ve çokça geribildirimler aldık. Etkinlik bitince bizi otobüse bindirip havalimanına götürdüler. Check-in imizi yaptık ardından  1,5 saat zaman geçirdikten sonra uçağa gittik. Yine güzel bir AtlasJet yolculuğuyla İzmir’e geri döndük. Umarım sizler için faydalı bilgiler olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.