Garanti Talent Camp 2013 Başvuru

Garanti Bankası’nın staj programına başvurmuşken bir de garantilikariyer sayfasından Garanti Talent Camp 2013’e başvurayım dedim. Şimdi içinden “sen de her şeye başvuruyorsun” diyenler olabilir. Haklılar ancak şöyle bir durum var ki: Bunlar hep mülakat tecrübesi. Evet neyse başvuruyu internetten yaptım. Yaklaşık bir buçuk ay sonra 15 Şubat 2013’de mail adresime talent camp mülakatına davetli olduğumu belirten bir mail geldi. Mailde 21 Şubat 2013 tarihinde Beşiktaş’daki Garanti Eğitim Merkezi binasında 10:30 da görüşmem olduğu söyleniyordu.
21 Şubat günü İstanbul’a gittim. İlk işim sabah Beşiktaş’a ulaşmak oldu. Ben tahminen Beşiktaş Çarşı yakınlarında ya da olmadı Yıldız Teknik Uni. karşısnda olduğunu düşünüyordum. GPS’i açıp baktım adrese Darphane arkasını gösteriyor. Oraya kadar yakın olduğunu düşünerek yürüdüm siz yapmayın. Zamanım vardı sorun olmadı ama bayağı bir yokuş tırmanacağınız için sıkıntı olabiliyor.
Görüşme saatinden 10 dk. önce orada olmamız istenmişti. Ben zamanım olduğundan biraz daha erken gittim. Bu arada kıyafet zorunluluğu olmadığını mülakatta belirtmişler. Ben de aveamasters mülakatında giydiğim kıyafetle gittim. Aveamastersla ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz. Güvenlik İK yetkilisine geldiğimi haber verdi. Ben herhalde göüşme zamanına kadar beklerim diye düşünüyordum. Ancak bekletmeden aldılar hemen.
Görüşme odasına gidebilmek için 2 kat aşağı indim. Garanti eğitim merkezi küçük bir vakıf üni. andırıyor. Böyle ufak ufak sınıf düzeni yapmışlar. Yürüyen merdivenlerin bazıları çalışmıyor. Neyse ilgili sınıfa ulaştım, İK yetkilisi beni orada bekliyordu. Selam vererek girdim. Çok da güler yüzlü bir giriş yapmama rağmen İK daki bayan oldukça ciddiydi. Ben yine yüzümdeki tebessümü bozmadım. Bana bir form verdi doldurmamı istedi. Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve  genel sorular yer alıyordu. Getirmenizi istedikleri bir adet fotoğrafı da veriyorsunuz ve forma ekliyorlar.
Daha sonra mülakat kısmı başladı. Bana IT (Information Technology) departmanında kariyer düşündüğümün doğrulayıp doğrulamadığımı sordu. Doğruladım. Ancak bunun bir bankada çalışmak üzere seçilecek adayların aşaması olduğunu söyledi. Ben de zaten bankanın IT Departmanında çalışabileceğimi ve bilgi ve yeteneklerime güvendiğimi söyledim.
Talent Camp’ın bankaların finansal kısmında çalışmak isteyenlerle ilgili bir seçim aşaması olduğunu belirterek tekrardan benim bu alanlarda çalışmak isteyip istemediğimi sordu. Ben de “Ben banko asistanı, yönetici asistanı vs. olmayı hiç düşünmedim. Benim alanım bilişim alanı” dedim ki. Hanımefendi bir an bozuldu ve “Banko asistanı değil, gişe asistanı o” dedi. Ben de “Her ne ise, ikisiyle de ilgilenmiyorum” dedim. Gişe asistanı olmak için EE Müh. okumadığımı kibarca belirttim. IT sektöründe bir kariyer hedeflediğimi de ekledim.
Görüşmemiz bu şekilde tamamlandı ve bu aşamanın benimle ilgisi olmadığını ve beni Garanti Teknoloji’ye yönlendireceğini belirtti. Buraya da başvuru talebinde bulunmamı istedi. Yalnız görüşmenin sonuna doğru fazlasıyla gerginleşmişti ki ben oldukça sakin ve kibar bir şekilde yayınlanan Talent Camp ilanında ve ilgili sayfada da bu aşamanın sadece finansal çalışanlarla ilgili olduğuyla ilgili bir bilgi yer almadığını belirtmeme rağmen beni dinlemek istemedi.
Bu şekilde devam eden bir görüşmeye devam etmek istemediğimden kalkıp montumu giydim ve çıkarken hanımefendi görüşmeye geldiğim için teşekkür ediyordu. O da işini yapıyor sonuçta. Son söz olarak belirtecek olursam Garanti Bankasının finansla ilgili ya da herhangi bir IT harici bankacılıkla ilgili bir departmanında görev almak istiyorsanız kaçırmamanız gereken bir kamp. Umarım faydalı bilgiler vermişimdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.