AveaMasters Programı 2013

AveaMasters ilanına bir arkadaşımın haber vermesi üzerine Facebook üzerinden başvurdum. Hatta başvurunun son günleriydi. Daha sonra 28 Aralık tarihinde e-posta kutuma aveamasters dan mail geldi. Bir şifre göndereceklerini ve bu şifreyle AveaMasters Sayısal ve Sözel Yetenek Sınavı’na 02.01.2013 Çarşamba günü, saat 17.00’a kadar cevaplamam gerektiği yazıyordu. Ben de şifre gelir gelmez testi oldum. Sayısal ve Sözel  Yetenek Testi için 45 dakika veriliyor ve  50 sorudan oluşuyor. Sayısal kısmı basit matematik problemleri ve grafik okuma, eldeki verilerle işlem yapma sorularından oluşuyor. Oldukça kolay sorular dikkatli cevaplarsanız herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Sözel kısımda ise bir metinle ilgili yargıda bulunmanız isteniyor. Bu da çok kolay olduğundan süre size oldukça yetiyor. Ancak yine de süreyi iyi kullanmak adına yapamadığınız sorulara takılmayın derim. Bu testleri cevapladıktan sonra ilk aşama tamamlanıyor.

Daha sonra 3 Ocak tarihinde Seçme ve Eleme sürecinin ilk aşaması olan Sayısal ve Sözel Yetenek Sınavı sürecimizi başarıyla tamamladın. Tebrikler! yazılı bir mail alıyorsunuz ve PI Kişilik Envanteri testini yanıtlamanızı istiyorlar. Bu da klasik kişilik testi. Sizden dürüstçe cevap vermenizi istiyorlar. Ben de bu testi 4 Ocak tarihinde cevaplamıştım. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu. İlk olarak size “başkalarının gözünden nasıl göründüğünüzü düşündüğünüz” şekilde sorulara cevap vermeniz isteniyor, ikinci partta da “sizin kendinizi nasıl düşündüğünüz”. Bu nokta önemli. 🙂 Size testi başarıyla tamamladığınıza dair bir mail geliyor ve bu kısım da böyle sona eriyor.

Bundan yaklaşık bir ay sonra da (bu süre her adaya göre değişkenlik gösterebilir) şu şekilde bir mail alıyorsunuz:
AveaMasters sürecimizin ön değerlendirme aşamalarını başarıyla tamamladınız ve “AveaMasters Adayı” olarak bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazandınız.
Bu mail aldıysanız bir süre sonra sizi AveaMasters için İK’dan birileri arıyor. Beni Aylin Yalçınkaya hanımefendi aramıştı. Bu arada bu süreçte aklınıza takılan herşeyi sorabiliyorsunuz. Ben Pazar günü bile arayıp Aylin Hanıma aklıma takılan şeyleri sormuştum. Özellikle gidiş-dönüş için uçak bileti aldığımdan dönüş süreci hassastı. Ben de takip eden günlerde başka bir görüşme olup olmayacağını ve AveMasters Panel Mülakatı yapılacak Avea Teknopark’a Kadıköy’den ulaşımın nasıl olacağını sormuştum. Aramadan önce elbette mail attım ama kimse dönmeyince ben de Aylin Hanımı Pazar günü bile rahatsız ettim. Sağolsun kendisi çok anlayışlı ve sabırlı bir hanımefendi. (Bunu da eklemeden geçemedim. 😀 )

Böylece bana mailde belirtilen güne ve saate yetişecek şekilde ve aynı gün akşamına dönecek şekilde uçak biletimi aldım. Panel mülakata gitmek için yola koyuldum. Gidiş uçuşum SunExpress ileydi ve çok temiz bir havada güzel bir uçuştu. Neyse bunları geçelim. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indikten sonra Kadıköy’e gitmek için Havataş’a bindim. Bu arada trafik açıksa Havataş ile Kadıköy’e ulaşım 45dk. ve ücreti de 8tl. Eğer bu ücret çok derseniz E10 numaralı S.Gokcen-Kadıköy Ekspress hattı ile Kadıköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten çıkış kapısının hemen önünden kalkıyor bütün otobüsler. O yüzden bulmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. 🙂 Kadıköy’e vardığımda arkadaşımla buluştum. Sahilde kahvaltı ettik. Kadıköy’de biraz vakit geçirdik. Dikkatimi çeken şey Starbucks’da tuvaletlere şifre ile girilmesiydi. 😀 Dışardan tuvalet kullanımını engellemek için nelerle uğraşıyor adamlar. 3 yıl önce yoktu öyle birşey. Neyse benim görüşmem 14:00 daydı ve trafiği de düşünerek 12:15 gibi Kadıköy’den Ümraniye otobüsüne bindim. Trafikten dolayı yolculuk tahminimden uzun sürdü iyi ki erken çıkmışım. IKEA’nın önünde otobüsten indim ve Avea Teknopark’a yürüdüm. Yaklaşık 5 dk. mesafede.

Teknopark’a varınca güvenliklere AveaMasters mülakatı için geldiğimi söylediğimde hemen içeri aldılar. Girişte güvenlikleri de geçtikten sonra deskteki bayana kimliğimi verdim kayıt yaptı ve koltuğu işaret ederek beklememi söyledi. Ben de dediğini yaptım. Bir süre bekledikten sonra bir bey geldi bizim grubtaki bekleyenleri aldı. Bir toplantı salonuna geçtik. Bize süreç hakkında bilgi verdiler. Daha sonra 6’lı gruplar halinde “panel mülakat” diye tabir edilen bir mülakat için ufak bir toplantı salonuna aldılar. Burada Avea’dan 3 kişi vardı. Bunlardan biri İK’dan olduğunu düşündüğüm genç bir bayan, diğeri yine İK’dan olduğunu düşündüğüm kıdemli bir bayan ve son olarak da IT’den olduğunu düşündüğüm bir departman yöneticisiydi. Bizim önümüzde 6 adet farklı konu vardı. Bu konuda hepimiz görüş bildirecektik. Önce önümüzdeki klasörü açıp içindeki bilgileri okumamız için 10 dk. verildi. Herkesin konusu kendine özeldi. Ve bunları savunacaktık. 35 dk. da bu yazılı olan durumu savunmamız ve en son bunlardan birinde fikir birliğine varmamız için zaman verdiler. Ben konumu elimden geldiğince savundum. Ancak en sonunda başka bir arkadaşımın konusunu daha faydalı ve etkili bulduğum için o konuda fikir birliğine varmamız için telkinde bulundum. Ve tahmin ettiğim gibi o konuda fikir birliğine vardık. Çünkü diğer fikirler o fikre göre daha az gerekliydi. Bu arada kendi şahsi fikrinizi belirtip ekleme yapamıyorsunuz. Size gelen olay fikir neyse onu savunacaksınız. o nedenle o arkadaşın fikrini beğendik ve o konuda fikir birliğine vardık. 5 dk. arkadaş kararlaştırdığımız o konuyu sundu. Böylece panel mülakat sona erdi. Ve biz teker teker kendimizi tanıttık. Bizim grupta 3 Bilgisayar Mühendisi 3 de Elektronik ve Haberleşme Müh. vardı. (Kendimi de Elektronik ve Hab. Müh. saydım ) En son herkes kendi özelliklerini anlattıktan sonra görüşme sona erdi.

AveaMasters olup olmayacağımız Mart sonu gibi belli olacakmış. Bu süreç devam ettiğinden kimseye bilgi vermemizi de istediler. Ancak bu kadar bilginin kimseye zararı olmaz. İyi olan kazansın. Eklemem gereken bir şey daha var. Panel mülakata takım elbise ile gitmek zorunlu değil. Hatta olabildiğince rahat olmanız önemli. Ben düzgün bir ayakkabı, abartıya kaçacak modeli olmayan düzgün bir kot pantolon ve gömlek üzeri ince bir kazakla gittim. Bunları tamamlayan düzgün görünümlü bir de deri ceketim vardı. İstanbul’un soğuk olduğunu düşündüğümden ceket önlemini böyle almıştım. Siz de olabildiğince rahat ama düzgün ve şık giyinin derim. Yazıyı okuyan arkadaşlarıma bilgi verebildiysem ne mutlu. En azından hiçbir şey bilmeden gitmemiş olursunuz. Hepinize başarılar diliyorum.

 

 

4 thoughts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.