AveaMasters Olmak

Daha önceki yazımda AveaMasters aşamalarını anlatmıştım. Sürece dahil olduğumdan Aveamasters panel mülakattan sonra bilgi vermek için o kısma kadar olanları anlatmıştım. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Şanslıyım ki süreç benim için devam etti.


4 Mart 2013 tarihinde “Tebrikler! Artık sen de AveaMaster’sın” yazılı mail aldım. Mailin içeriğinde 14 Mart Ankara’da veya 19 Mart İstanbul’da AveaMasters Şirket Günü için  Avea’ya davetli olduğum bilgisi  vardı. Daha sonra takip eden bir hafta içinde Avea’dan Selin Hanım aradı ve İstanbul’a gelip gelemeyeceğimi sordu. Ben de belirtilen tarihte İstanbul’a geleceğimi onayladım. Takip eden günlerde 19 Mart tarihine gidiş-dönüş uçak biletimi aldım. (Malum öğrenciyiz ucuza getirmek lazım.)
Mail geldiğinde okuldaydım ve telefondan bakmıştım. Yanımda da bölümden arkadaşlarım vardı, ilk onlarla paylaştım. Sağolsunlar onlar da desteklerini eksik etmediler. (“Kafana kukulata takıp kampüste Avea broşürü mü dağıtıcan şimdi napıcaksın sen?” şeklinde yaklaşan bile vardı.)


19 Mart sabahı bir Sun Express uçuşuyla İstanbul’a gittim. AveaMasters Şirket Günleri etkinliği öğleden sonra başlayacağından daha vaktim vardı. Taksim-Tünel arası yürüdüm. Demirören plazayı gezdim. Birkaç bişey baktım. Kahvaltı yaptım. Böylece zaman öldürdüm ve Maçka’ya gittim. Kapıda çok büyük bir kalabalık vardı. AveaMasters sayısı tahminimce 80-90 kişi civarındaydı. Bizi konferans salonuna aldılar. Ve sunumlar başladı.


Bülent Velioğlu (Avea Müşteri İlişkileri Yöneticisi)

İş görüşmelerinden edindiği tecrübeye göre bizim neslin çok dinamik ve zeki bir nesil olduğundan bahsetti sağolsun. Bunu şu örnekle destekledi: Bir gün iş görüşmesinde adayla görüşmeyi tamamlamasına yakın senin sormak istediğin bir şey var mı diye nezaketen sormuş, bunun üzerine aday “Evet, sizce ben ne zaman yönetici olurum?” diye sormuş. Bundan dolayı bizim nesli çok hırslı olarak nitelendiriyor.

Mobil operatörlerin yaklaşık 13-14 senelik hizmet yılları olduğundan bahsetti. Bankaların Management Trainee ile haberleşme sektörünün çok farklı olduğundan bahsetti. Bankacılık sektörünün reklam konusunda acelesi olmadığından ancak haberleşmede 2.5 haftada bir reklam hazırlayıp yayınlandığından bahsetti.
Mobil operatörlerin gelirlerindeki artışın ya abone sayısını artırmasıyla ya da abone başı gelir artırmasıyla mümkün olacağına değindi. Avea’nın %90’ının TT (Türk Telekom) grubuna geri kalanının da İş Bankası grubuna ait olduğundan bahsetti. Avea’nın şu an 13.7Milyon abonesi olduğunu söyledi. (BTK’nın sitesinden kontrol etmek gerek)
İleride de sık sık duyacağınız Connectivity konusuna değindi. Bunun üç temel unsuru olan 1. Cihaz 2. Data 3. İçerik den bahsetti.

Bahattin Aydın (Avea Kıdemli IK Direktörü)

Mülakatta en sevmediğiniz sorular neler diye sordu? Ben de “tek çocuk olmam hoşlarına gitmiyor, o konuda çok soru soruyorlar” dedim. O konuya değinmiyim şimdi dedi ve geçti. Ancak sunumunun sonunda yanına gidip bireysel olarak sorduğumda çok güzel açıkladı. Çok alanda başarılı olmanın önemine değindi.
Kendimizin farkında olmak ve geliştirilmesi gereken yönlerini bilmek konularında konuştu. “IQ işe aldırır, EQ terfi ettirir” gibi güzel bir cümle kurarak dediklerini özetledi. Dell Labs örneğini verdi: Amerikadaki en başarılı mühendislik öğrencilerini işe almışlar ancak bekledikleri verimi elde edememişler. Çünkü işin başarılmasını ve sonuca ulaşmasını analitik zekanın yanı sıra takım çalışması, özgüven ve diğer sosyal ilişkiler belirliyor.
İletişimin bir sanat olduğuna değindi. En iyi öğrenebildiğimiz durumu analiz etmemizi istedi. Türkiye’de GSM sektörünün diğer sektörlere göre 8 yıl önde olduğunu söyledi.
Çalışma hayatında başarılı olmak için iş veren ile çalışanın değerlerinin örtüşmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Kendi değerlerimizin farkında olmamızı istedi. Y kuşağı-Z kuşağı farkına değindi. Soruları alarak konuşmasını tamamladı Bahattin Bey.

Neşe Apak Doğu (Avea İşe Alım Müdürü) ve Aytuğ Apak (Eğitim Müdürü)

Bu kısım en çok sorunun sorulduğu kısımdı. Çünkü Evreka isimli proje geliştirme yarıştırması bu bölümde anlatıldı. Bunun yanı sıra yeni mezun işe alım konusunda bilgi verdiler. 6 hafta süren ve iki ayrı dönemde (Haziran-Temmuz ve Ağustos-Eylül) yer alan staj programından bahsettiler. 2013 yılında 40 kişi işe alınmış.
Evreka Proje yarışmasının takvimini açıkladılar. Bunun haricinde bilgileri “aveamasters@avea.com.tr” mail adresinden yazışarak öğrenebileceğimiz söylediler.

Nihal Şirin

Sunum teknikleri konusunda harika bir sunum yaptı. Hayatımda bu kadar etkili konuşan, dinleyici kontrol altına alabilen ve kendini ilgiyle dinletebilen birini daha görmedim. Nice iletişim uzmanı yalanmış onu anladım. 😀
Sunum yaparken el ve ayakların konumlanması konusunda yanlış örneklerle yapılmaması gerekeni de çok iyi anlatarak nihayetinde yapılması gerekeni çok iyi açıkladı. İletişimde beden dili, ses ve sözcüklerin ne kadar kalıcı olduğundan bahsetti.
Kalabalık gruba sunum yaparken yapılması gerekenleri anlattı. Bireysel iletişimde neler yapılması gerektiğinden bahsetti. Ara ara başarılı esprilerle bizi konuda tuttu. Kimseyi sıkmadı. Böylece çok güzel bir sunumu daha tamamladık.

Saat 17:30 olduğundan Şirket günü teorik olarak bitmişti. İsteyenler konuşmacılara birebir soru sormak için yanlarına gitti. Bir kızın “Nihal Hanım’a size aşık oldum resmen” komplimanına bizzat şahit oldum.
Daha sonra Evreka süreciyle ilgili Aytuğ Bey’e soru sorarken aynı kızın WP (Windows Phone) uygulaması geliştirdiğini öğrendim. Bitirme tezim mobil uygulama olduğundan ve onu aynı zamanda WP ye uyarlamak istediğimden belki bilgilerini benimle paylaşır ve ben de onunla bilgi paylaşırım diye “tamamen iyi niyetle” mail adresini istedim. Ve hiç beklemediğim bir cevap aldım “niye istiyorsun, ne yapacaksın mail adresimi” dedi. 🙂 Sanırım kendisine aşık olduğumu zannetti. Ya bu bilgisayar mühendisleri neden böyle? 🙂 Neyse bu kısmı geçiyorum. Daha sonra verdi mail adresini ama çok bozulmuştum. Halbuki en ufak bir kötü niyetim yoktu.
Uçağı kaçırmamak için hemen ayrıldım oradan. 20:00 da Atatürk Havalimanında olmam lazımdı. Beşiktaş’ın 110. yıl kutlamaları nedeniyle yollar kapanmıştı. Maçka’dan Kabataş’a inemedi bindiğim taksi. Ben de indim hemen koşarak Kabataş’a gittim. Tramvaya bindim ancak o da çok yavaş gidiyordu, uçağı kaçıracağımı anlayınca Sirkeci’den taksiye atladım ve neredeyse bir uçak bileti bedeli de taksiye vererek zamanında yetiştim uçağa ve İzmir’e döndüm.
Böylece resmen Aveamaster olduk galiba. Umarım Evraka’da da iyi işler çıkarırım. Trafiğe takılmamın yanı sıra başıma ilginç bir takım olaylar daha geldi. Daha Maçka’daki binaya ilk gittiğimde yanıma oturan kız “Ege İstatistik bölümü 4. sınıf öğrencisi” çıktı. E normal olabilir. Onunla biraz konuştuk. Almanca kursundan tanıdığım çocuğu falan sordum, öyle gereksiz bir muhabbet çevirdik. Dönüşte de uçakta AveaMasters dan dönen 9 Eylul Uni. Ekonometri bölümünde y.lisans yapan bir bayanla daha tanıştım, muhabbet ettik. Uçaktan indiğimizde onun da Ege İstatistik mezunu olduğunu öğrenince ve bir de geçen sene mezun olduğunu öğrenince şaşkınlığımı gizleyemedim. Ya her taraf İstatistik mezunu kaynıyor ya da ben bu arkadaşları çekiyorum. Bilmiyorum ama bir sıkıntı var, umarım ilkidir.
Sonuç olarak böylece bir sürecin daha sonuna geldik. Evreka’ya seçilirsem onla ilgili de bilgiyi aktarırım sizlere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.