Alcatel-Lucent Certification Program 1.Gun

Bu hafta sonu bolumumde duzenlenen ALcatel-Lucent seminerine katıldım. Oldukca guzel ve faydalı bir etkinlikti. Egitim 4 kısımdan olsuyordu. 1.IPTV 2.IP/MPLS 3.DSL 4.Optic Networks.

Iptv sunumu guzeldi ancak biraz abartılıydı. Yapılan iş elbette onemli. Teknoloji yteni bir teknoloji ama verilen hizmet aslında cok sınırlı. Alcatel işin sadece network kısmında. Application kısmı ve goruntu işleme kısmı tamamen baska birsey. Neyse eleştirimi bir kenara bırakıp IPTV den bahsedeyim.

IPTV Sunumu (Fatih Bodurlar)


IPTV temelde Internet Protokolu uzerinden TV izleme, ancak internet tv den ayrılan bircok noktası var bunlara daha sonra deyinecegim. Onceliklşe IPTV nin getiridigi bazı kavramlara deginelim. Bunlar Electronic Program Guide, Live Tv, Video-on-Demand (VoD), Pay per view, web on Tv, Ad-insertion ve personal video recording. LiveTv canlı Tv yayını, Vide on Demand istege baglı içerik satın alma (film,dizi,spor içerigi vs.), pay for view izleme baslına odeme, ad-insertion reklam ki bu IPTV nin en buyuk geliri. IPTV bu hizmetleri Set-Top-Box adı verilen bir cihaz sayesinde (Digiturk un decoderi ile modeminizin birleştigi dusunun) kulanıcılara sunuyor. Set-top-box cihazınız internet hattınızdan gelen veriyi splitter gorevi gorerek ayırıyor. TV için bir giriş, internet için giris, telefon işin giris bulunuyor. Ve sizin her bir cihazınız ayrı bir local adresse sahip oluyor. Ancak Set-top-box veriyi vendordaki sunucudan aldıgından bu sunucuda log tutuluyor. Bunun için SQL Server secilmiş. Sunucularda Microsoft yazılımları kosturıuyor. Wİndows Server ve Sql server kullanılan baslıca urunler. Kulanıcı ID si bu serverlarda tutuluyor. Bu sayede bir Id ile Log in oldugnuzda tabletinizden bir film izlerken eve gidince filme kaldıgınız yerden devam edebiliyorsunuz. Uygulama kısmına gelecek olursak ki operatorlerin en cok para kazanacakları kısım bu oalcak. IPTV hizmeti ile film satın alabileceksiniz, IP adresinizle nete cıkıs yaptıgınızdan location bilindiginden İzmirde Mavisehir evleri reklamı yapılırken, İstanbulda MyTower reklamı olabilecek. Tv de reklamı izlediginiz urunu online siparis verebileceksiniz. Telefon internet ve Tv hizmeti aynı ID uzerinden olacagından satın aldıgınız urunler bu ID nin hesabına yansıyabilecek bunun için krdi kartı bilgisi paylasmanıza gerek olmayacak. Ve daha bircok uygulama geliştirilebilir olacak. Guvenlik olarak da Internet Tv den cok daha guvenli cunku ID ler de gizli tutuldugundan vendor tarafında bile bu gizli tutulmakta. Ayrıca uygulama kısmında sosyal medyaya da IPTV uzerinden erisebileceksiniz. Network tarafında ise bu uygulamada yer alan LiveTv hizmeti (canlı hizmet) Multicast olarak hizmet vermekte. Cunku surekli bir yayın yapılması sartı var. Ancak Video on Demand de ise Unicast bir yayın soz konusudur. Cunku satın alınan içerikler izleneceginden onların surekli yayın yapılmasına gerek yoktur. Live Tv RUDP(Reliable User Datagram Protocol) ile hizmet verir. VoD ise HTTP protokolu ile yani TCP/IP ile hizmet verir. SD yayın için min. desired hız 3Mbit/s, HD yayın için 9Mbit/s olmalıdır. Ancak idealde 12 Mbit daha uygundur. IPTV yayınındaki codecler MPEG-2 ve MPEG-4 dur. En kaliteli goruntu ve en iyi sıkıstırmayı bu formatlarla elde ederiz. Bunun yanı sıra 3D IPTV de H.264 de kullanılır. IPTV nin saglıklı kullanılması için Bandwidth istenilen seviyede olmalıdır. Dusuk BW ile IPTV hizmeti verilemez.Internet TV den en onemli farkı guvenlli olması, dinamik olması, uygulama katmanına izin vermesi, hızlı olmasıdır.

IP/MPLS (Duygu Gulcay)

Internetin kurulumundan itibaren anlattı kendisi. O nedenle cok detaya girmeyecegim. Sadece bazı kavramları yazacagım isteyen arastırır.

ARPANET, NCP(Network Control Protocol), INWG(InternationalNetwork Working Group), NSFNET.
IANA(Internet Assigned Numbers Authority) ineternet adresilerinin dağıtımını kontrol eder.
OSI katmanında paketler layerlardan asagı inerken Encapsule edilir, yukarı cıkarken decapsule edilir. OSI layerları hakkında bilgi verildi. OSI Layers 1.Fİizksel 2.Datalink 3.Network 4.Transport 5.Session 6.Presentation 7.Application

Ve TCP/IP nin layerlardaki işlevleri anlatıldı. IPv4 de IP adresi okuma subnet konusunda bilgi verildi. IP ClassA(1-126arası),B(128-191),C(192-223),D(224-239) ve F(240-255) den bahsedildi. Class F akademik çalışma için reserved IP dir. Bunun yanı sıra IANA tarafından reserved edilmiş IPv4 ler 10.0.0.0 dan 10.255.255.255, 127.0.0.0:8 ve 172.16.0.0 dan 172.31.255.255 dir.
MPLS: Multi Protocol Label Switching
Burda da verilerin en kısa, en hızlı ve kayıpsız ulasmasını saglamak için geliştirlen bir protokol.
PE(Provider Edge) ile end-user baglantısı saglıyor.
IGP(ınternet Gateway Protocol): Verilerin en kısa yoldan nasıl gidecegine karar verir.
1.Distance VEctor( RIP ve RIP2)

2.Link State( OSPF,ISIS)

Link state için kullanılan OSPF kavramı Open Shortest Path First un kısaltmasıdır ve acık olan en kısa yoldan verilerin iletimini saglar.
Distance vectorde yazdııgmız RIP ise Routing Information Protocol dur ve en fazla 15 Hop mesafeye izin verir.
LSD(Link State Database) ve LSA(Link State Advertisement)
Link state ile subnet bilgisi de tasınır.

MPLS 2. katman ile 3. katmanı birbirine baglar. YAni IP ile ATM i birbiriyle haberlestirir diybiliriz.
DataLink-Network katmanlarında calısır.
MPLS in IPye gore avatajı basitlik, esneklik, minimum gecikme, yuksek BW,Qos ve sanallastırmadır.

VPN, VRF(Virtual Routing and Forwarding) olusturur.

IGP Congestion oldugunda alternatif yollar bulur ve hesaplamayı yapar.
MPLS protokolunde dataların Push edilip Swaplanması ve sonra Pull edilmesi topolojisi vardır. Bunalrı yaparken kullanılan bazı switchler ve routerlar vardır. Bunlar:

LSR(Label Switch Router) ve LER(Label Edge Router)
LSP(label Switch Path) 2 olusturma yonetemi vardır:
1.Hop By Hop

2.Acık yonlendirme
-Strict
-Loose

LDP(Label Disturbition Protocol) LSR ler arası keep alive durumunu saglar.
Sunumun cok uzun ve oldukca fazla teknik terim içermesinden dolayı verilen bilgileri ozet olarak yazdım. Ancak adı gecen protokol ve terimlerin arastırılmasını bilgisini geliştirmek isteyenler için tavsiye ederim.
Sunumun ilk günkü kısmı bu sekilde bitti. Sunumun 2.gununde gorusmek uzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.