Akademik Bilişim 2013 Bildiriler

23 Ocak 2013 Çarşamba günü sabah 09:00 da açılış vardı. Öncelikle deske gidip görevli arkadaşlardan yaka kartımı aldım. Bunun yanında bildiriye kayıt yaptıran katılımcılara bilgisayar çantası içinde gelen dokumantik ekranlarda kullanılabilen kalem ve 4gb usb bellek de hediye ettiler. Bunun yanı sıra 3 günlük yemek kartı da verdiler. Hukuk fakültesinden içeri girdikten sonra birçok firmanın standlarıyla karşılaşıyorsunuz. Bunlardan en çok aklımda kalanlar Cisco, Türk Telekom, Bilge Adam, Intel ve IBM ve Bilge Adam idi. Açılıştan sonra bildirilerin başlayacağı ilk oturuma kadar standtları gezme ve bilgi alma şansım oldu. Bunun yanı sıra içeride yer alan ücretsiz çay, kahve ikramı oldukça hoştu.


İlk bildiri oturumu 11:30 da başladı ben de girmek istediğim bildiriyi E-Ticaret olarak belirlemiştim ve Serkan Hacıömeroğlu’nun sunumuna girdim. Bahsettiği şeyler hepimizin az çok aşina olduğu şeylerdi. Mobil ticaretin yakında sosyal ticaret olarak yer edineceğini söyledi. Adwords reklamlarının öneminden bahsetti, SEO (Search Engine Optimization) konusuna değindi. Bir e-ticaret sitesinin SSL ile sertifikalı olmasının öneminden bahsetti. (Yani girdiğiniz sitenin protokolü “https” olmalı) Hizmet aldığınız firmanın eder.org.tr (e-ticaret altyapı sağlayıcılar derneği) ye üyeliğinin olmasının çok öenmli olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra 3D secure ödeme sisteminin tamamen firma güvenliği için olduğunu orda öğrendim. Çünkü şifre girilmeden yapılan bir alışverişte kullanıcı “bu ödemeyi ben yapmadım, kartım çalındı” diyebilir ve bu durumda site sahibi ücreti geri yatırmak durumunda kalabilir. Bunun önüne geçmek için böyle bir sistem olduğunu söyledi. E-ticaret sitesine sanal post alma işlemine değindi. PayU, iPara, Paypal hizöetleri bu işi yapıyorlar. En uygunu PayU imiş. 50 tl civarında bir ücretle sanal post alabiliyormuşsunuz ve 6 farklı bankanın snal postunu barındırıyormuş. E-ticaret için de şahıs şirketi kurmak gerekiyor. Sattığınız ürüne fatura kesmek durumundasınız. Şu an en temel şahıs şirketi açma masrafı 300tl civarında. Devlet memuru değilseniz sigortalı çalışan iseniz firma açmanız yasal. Toplam 1200tl masrafla temel bir e-ticaret sitesi açılabiliyor. Soru ve cevap kısmıyla sunumunu tamamladı.

İlk oturum bittikten sonra öğle yemeği için okul yemekhanesine gittik. Yemekler oldukça güzel. Yemekhane oldukça hijyenik görünüyor. Çalışanlar titizlikle görevlerini yapıyorlar.

Öğleden sonraki oturum 14:00 da başladı. Yine E-Ticaret I sunumundan devam ettim. Burada en çok ilgimi çeken işyerlerinin personel takip sistemi idi. OCR(Optik Karakter Tanıma Sistemleri), Göz Tanıma-İris Tanıma sistemleri, Ses Tanıma sistemleri ve RFID sistemleri anlatıldı.

RFID en çok kullanılan teknoloji. Kartın içine yerleştirilmiş bir RFID modülü okunarak giriş-çıkış sağlanıyor.Sol tarafta örnek bir RFID modülü görülüyor. Günümüzde RFID teknolojisi birçok yerde kullanılıyor. Toplu taşıma araçlarında kullandığımız Kentkart’ların içinde RFID yer almakta. Öğrenci kimlikleri yine bu mantıkla çalışmakta. İş yerlerindeki personel kartları yine bu şekildeler. RFID nin çalışma prensibine detaylı olarak girmiyorum, zaten bu konuda bilgi almak isteyen internette birçok kaynak bulacaktır.

Daha sonra 16:30 daki Güvenlik III oturuma katıldım. İTÜ.NET de tespit edilen botnetlerden bahsettiler. Çok şeker bir kızcağız “parmak izi ile kullanarak görüntü şifreleme” konusunu anlattı. Bu konuda bir çalışması varmış. Ancak ondan daha bilgili bir beyefendi şifrelemenin o sonuçları vermeyeceğini uygulamada hata olduğunu söyledi. Kızımız kıpkırmızı oldu. Zaten bildirilerin %70 i bildiri sunalım da içeriği ne olursa olsun şeklindeydi. Neredeyse adını google da aratabilen bunu yapabiliyorum diye bildiri yayınlamış. Böylece ilk bildiri gününü bitirdik.

Bu günün akşamını Antalya’yı gezerek değerlendirdik.

Perşembe günü sabah 09:30 da Gömülü Sistemler I sunumuna katıldım. Önce Web Servis Aracılığıyla Android Cihazlardan Sıcaklık Kontrolü sunumuna yetiştim. Güzel bir çalışma olmuş. MSP430 ile alınan sıcaklık bilgilerinin web serviste işlenerek android telefonda JSON Parser ile görüntülenmesini sağlamışlar. Birçok kişinin de ilgisini çekti. Takiben VHDL kullanılarak FPGA ile Yüksek Kapasiteli Tam Çıkarıcı sunumunu dinledim. Verilogla yazılsaydı kod kalabalıgından kurtarılcaktı. Sonuçta emek var. 🙂 Daha sonra bir fizikçinin Multi Kanallı Mikro Denetleyici Kullanarak Nem ve Sıcaklık Ölçümü için bir PC Uygulaması isimli sunumu vardı. Adam PIC le bişeyler yapmaya çalışmış ama ne anlatabiliyor, ne de güncel birşey yapmış. Tam bir fiyaskoydu.

11:30 da Mobil Teknolojiler I sunumuna gittim. En iyisi Mobile Cloud Computing konusuydu. SaaS, PaaS ve IaaS gibi Cloud servislerden bahsedildi. Diğerlerini dinlemedim. 🙂

Daha sonra öğle yemeğine gittim geldim ve Mobil Teknolojiler II sunumuna katıldım. Kablosuz Ağlarında Gelişmeler: IEEE 802.11ac ile Yeni Nesil Gigabit Wi-Fi sunumuyla başladı. Oldukça iyi bir anlatım vardı. Diğer Wifi teknolojilerinden (a/b/g/n gibi) farkları iyi ele alındı. Hız konusundaki desteğin ve frekansın in artmış olduğuna denildi. Daha sonra İzmir Ekonomi Universitesi Yazılım Mühendisliği ve bir de Bilgisayar Mühendisliği öğrencisinin “Android Destekli Bir Restoran Bilgi Sistemi: POSA” sunumuna katıldım. Arkadaşların düşünce çok güzel. Android üzerinde dinamik bir ödeme sistemi. (Pos cihazı + Android = POSA ) Evet düşünce güzel ama henüz sadece ASP.NET ile servisi ve DB i oluşturmuşlar. Android bilmiyorlarmış öğrenmeye gelmişler. Çok da iyi yapmışlar. Bu konu onların bitirme teziymiş. UML lerini başarılı buldum. Çevik (Agile) Yazılım geliştirme methodolojisini kullanacaklarmış. Bir bitirme tezi oldukça başarılı. 🙂 E-R şemasında eksikler gördüm. Android tarafında “Shared Preferences” tercih edilmeli. Umarım yaparlar. Servisi Cloud ta koşturtacağız o yüzden Google Drive kullanacağız dediler. Evet umarım projeleri tüm restaurantlarda kullanılır da dedikleri olur. 🙂 Ben çok beğendim. Umarım başarıyla tamamlarlar. Daha sonra Android Cihazlarda Konum Tespiti sunumuna girdim. Baktım ki GPS üzerinden telefonda internet  bağlantısı aktifse ve telefon çekiyorsa başarılı sonuç veriyormuş. Zaten SMS le konum gönderen bir uygulama. Yani kullanılabilirliği çok az. 🙂 Daha sonra sıkıldım çıktım.

16:30-18:30 saatleri arasında da Melih Sakarya tarafından anlatılan Java EE ve Kurumsal Mimariler ve JSF 2.0 ve Zengin Web Uygulamaları sunumlarına katıldım. Bu kadar kısa sürede o kadar hızlı, akıcı ve en öenmlisi anlaşılır bir sunum… Tek kelimeyle harikaydı. JavaEE konusunda kendimi geliştirmek zorunda hissettim. Küçük örneklerle çok iyi bir sunum yaptı. Çıkışta da kendisiyle sohbet ettik. Cv mi mail atmamı istedi. Ben de İzmir’e gider gitmez Cv mi attachleyip gönderdim. 🙂

Cuma günü İzmir’de çok önemli bir işim olduğundan Perşembe akşamı Antalya’dan ayrıldım. 7 saat süren uzun bir yolculuktan sonra İzmir’e döndüm. Böylece bir LKD (Linux Kullanıcıları Derneği) etkinliğini daha geride bıraktım. Umarım sıkılmadan okuduğunuz bir yazı olmuştur. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.