1.Ege Bilişim Zirvesi

 

Turkcell Sunumu

İlk önce Turkcel’den Mahmut Doğan ve Serdar Şimşek bey sunumlarını yaptılar. Mahmut Bey’in rahatsızlığından dolayı Gençsen geleceksin etkinliği yürütücüsü Serdar Bey sunumu yaptı. Genel olarak Turkcell teknolojileri ve Turkcell reklamı içeren bir sunum oldu diyebiliriz.:)
Bahsi geçen konular:

  • Mobilite
  • Internet
  • Yakınsama

3G den sonraki mobil internet teknolojileri, Broadband HSDPA 168Mbps a kadar hizmet verecek. Bunun yanın sıra LTE de 172Mbps dan 1000Mbps a kadar hizmet verecektir. (Umarız Tr de de yakın zamanda bu hızlara tanık oluruz)

Ayrıca Sosyal Medyanın gücünden de bahsettiler. Verdikleri klasik bir örnek vardı “Eğer Facebook bir ülke olsaydı dünyanın en büyük 3. ülke olurdu”.
Verdikleri Kurumsal ve Bireysel Hizmetlerinden bahsettiler. (Reklamdı sanki. 🙂 )
M2M, satış otomasyonu ve location service verilen kurumsal hizmetlerin başında gelmekte. Hali hazırda kullandığınız ve bildiğiniz hizmetler de bireysel müşteri odaklı.
Turkcell Partner Programı‘ndan bahsettiler. Eğer fikriniz varsa ve iyi olduğunu düşünüyorsanız Turkcell bu fikri hayata geçirmenizi sağlayabilir. (Umarım fikrinizi beğenmedik diyip, sonra kendi departmanlarında geliştirip kullanıcılara sunmazlar. :p)
Gelecekte olması muhtemel teknolojilerden bahsettiler. Örneğin buzdolabınızda besin maddeleriniz eksildiğinde uyarı veren ve ekranından sipariş vermenize olanak tanıyan akıllı buzdolabı, cep telefonu ile ödenen taksi ücreti vs. uygulamaları gösterdiler. Bunların temelinde de Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri’nin de tanıdık olduğu RFID ve mobil ödeme için de NFC teknolojisi yer almaktadır. Ek bilgi vermek gerekirse RFID kentkartların da içinde yer almaktadır. Bu sistemle ödeme gerçekleştirilir, log tutulur vs.
Son olarak da Mobil haberleşmenin önemine ve ilerdeki rolüne değinerek sunumu tamamladılar.
Bilgi Teknolojileri Kurumundan Ahmet Bey sunumu kısa ve özdü. Mobil Kestirme Cihazı’nı kampüse getirmişler. Bu cihaz ne işe yarar diyenler için havada uçan yayınları dinlemeye (sniff) etmeye yarayan cihaz.

FİGES Engineering
Akabinde FİGES Engineering firmasından Eser Pala ANSYS isimli programı tanıttı. Onunla yaptıkları işlerden geliştirdikleri çözümlerden bahsetti. Makine ve mekatronik muh. nin daha çok ilgisini çeken bir iş yapıyorlar. Jet motorlarının optimum çalışmalarını sağlamak için 3 boyutlu simulasyonlar yapıyorlar. Mekanik tasarımlar yapıyorlar. Havacılık ve uzay sanayisine çözümler sunuyorlar. Kontroller ve bakımlar yapıyorlar. Tasarım da yaptıklarını düşünmekteyim.
13 Mart tarihinde de İzmir’de Biyomedikal Konferansı yapacaklarmış. İlgisi olanlara duyuralım.
Daha sonra Alp Bey Matlab ve Simulink konusunda bizleri bilgilendirdi. Ve bu konuda tasarladıkları Kontrol Sİstemlerini ve slaytlarda örnek çalışmalarını gösterdiler. Kontrol Sistemleri dersinde kullandıgım Simulink’in gerçek hayatta da kullanıldığını görmek açıkcası dikkati çekti. Hatta daha da güzel tarafı yazdıgınız C ve C++ kodlarının Simulink teki kontrol sisteminizde çalıştırılabiliyor olması en ilgimi çeken şey oldu. Görüyorsunuz ki “Elektronik Müh.” donanıma yönelik yazılımları her yerde karşımıza çıkıyor. Aslında Elektronik Müh. de kendi alanlarında oldukça iyi yazılımcılar. Hatta bu sunumdaki firmadan gelen kişilerin Makine ve Mekatronik Müh. olduğu düşünüldüğünde “sisteme yönelik yazılım” bilgisayar müh. nden biraz ayrı diyebiliriz. 🙂
Çizgi Tagem

Firmanın kurucusu Rahmi Deniz Bey Elektronik Müh. ile işbirlikleri olduğunu tüm üniversitelerle diyalog halinde olduklarını dile getirdi. Bizim bölümün hocalarıyla olduğunu zannetmiyorum. Çizgi Tagem’in birçok alandaki çözümlerinden bahsetti. R&D, Yazılım, Biomedikal ve özellikle de tasarım konuları bunlardan bazıları.

Rahmi Bey sunum boyunca ısrarla “dışardan alınan tasarımın ucuz olsa da uzun vadede pahalı oldğunu yerli tasarımın aslında en ucuz yol olduğuna” değindi. Örnek olarak Iphone u verdi. Iphone un tasarımının Amerikada Apple tarafından yapıldıgını ancak parça üretiminin Çin’de yapıldığını söylerek örneğini açıkladı.
Türkiyede de tablet tasarımı yaptıklarını söyledi. Anlaşma sağlanırsa üretime geçirilecekmiş.
GSM Sektorunun de esnekliğin batarya ömrü, uyarlanabilme, eğlence, erişilebilirlik ve tasarım faktörleriyle belirleyici olacağına değindi. Konuşmanın sonunda da üretime geçirilirse yapılan tabletlerden 2 adet hediye edeceğini söyledi.
Atıf ÜNALDI
Atıf Bey zaten medyatik bir kişilik olduğundan en etkili sunum ve en etkili hitabet onundu desem yalan olmaz. 😀 Sunumuna başlarken sunumu sırasında 3 soru soracağını ve bu sorulara “twitter” dan @atifunaldi mention edilerek cevap veren kişilere hediye vereceğini söyledi. 😀 Ben de twitterla yeni tanışmış biri olarak sunumu boyunca telefondan hızlı tweet atmanın yollarını aradım. Sorduğu ilk soru BBS nedir idi. Netten bulup Bulletin Board System olarak commentledim ama oldukca gec kalmıştım. Sunumunda İnternetin dünyadaki gelişimi ve öneminden Türkiyedeki gelişimi ve önemine kadar genel olarak değindi. İkinci sorusu İnternette herkes tarafından doğruluğuna güvenilen kaynak hangi sitedir diye sordu. Wikipedia olarak commentledim. Bunda oldukça hızlıydım ama maalesef benden hızlı olan parmaklar var. Kahretsin ki mesaj yazmayı hiç sevemedim çocukluğumdan beri. 🙂

E-ticaret sitelerinin önemine ve gelecekte önemli paralar kazandıracağına değindi.
“Kişisel fikrimi söylemem gerekirse cloud computing e doğru adim atılan bir dünyada birçok platformla iç içe (convergence), ödeme imkanları geliştirlmiş ve güvenliği artırılmış, hızlı servis hizmeti sunan, çeşitlilik imkanı, kolay ve güzel arayüzü olan E-ticaret siteleri ilerde çok popüler olacaktır. Günümüzde de Amazon Web Servisleri üzerinde çalışan mevcut başarılı e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Reklam gibi oldu biraz ama bunu neden yazdım. İnternet “cloud” yapıya gidiyor gençler. Kimse petabaytlarca veriyi odalar dolusu makinede tutup hizmet vermek istemez. Bunun güvenliği var, bakımı var, gittikçe büyüyen boyutu var, hız problemi var. Bunun yerine kullanacağımız kadar servisi alıp kullandığımız kadar ödemek en güzeli.” 
Sosyal medyaya da değindi Atıf Bey. Facebook, Twitter ve LinkedIn den bahsetti. Microsoft Facebook hisselerinin bir bolumunu aldı, takıp edenler bu haberi duymuşlardır. Bu konuda fikir belirtti. İlerde Facebook un konumunun ne olabileceği konusunda fikrini söyledi. Twitter’ın neden 140 karakter olduğunu sordu. Araştırın bulun burada yazmayacağım. 😀 (Spoiler: 1 Text Mesajı 160 karakter ) LinkedIn in e yatırımlar olduğunu ve gelecekte çok daha popüler olacağını düşündüğünü söyledi.
Sitebuilders.org (Bilişimcilerin bilgi paylaştığı sosyal bir site) ve mashable.com (Wp tabanlı daha sonra değeri artan bir site) sitelerine de mention edilerek sunum soru-cevap kısmıyla son buldu. Google+ ın gelecekteki yerini soran bir öğrenciye istatistiklere göre google+ ın büyük bir kısmının erkek profili içerdiğini ve bunların da genelde yazılımcı olduğunu söyledi. Benim de Google+ kullandığımı düşünürsek istatistiklerin yalan söylemediğine daha bir ikna olabilirsiniz. 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.